W jaki sposób olej z konopi pomaga w leczeniu raka i zabija komórki rakowe?

W mediach głośno było na temat leczniczych właściwości marihuany i słuszności jej stosowania w przypadku leczenia nowotworów. Ten niebezpieczny narkotyk, dla wielu uważany jest za przełomowy lek. Jednak jest to bardzo kontrowersyjny temat, ponieważ różni specjaliści mieli dość skrajne opinie i nie możliwe było jednoznaczne wskazanie działania konopi.

 

Działanie  CDB

 

Od dawnych czasów konopiesiewne były uznawane jako wartościowy środek używany w medynie ludowej. Łagodziła objawy towarzyszące jaskrze, stwardnieniu rozsianemu czy pomagała znieść skutki uboczne chemioterapii i AIDS. Naukowcy udowodnili, że konopia rzeczywiście ma szerokie właściwości lecznicze i może stanowić skuteczne uzupełnienie różnych terapii stosowanych w przypadku zachorowania na nowotwór. Ponadto olej z marihuany może też działać profilaktycznie, chroniąc właśnie przed tą chorobą.

 

Olej z konopi a skuteczność w przypadku nowotworów

 

Liczne badania przeprowadzane w różnych krajach potwierdzają medyczne działanie konopi w terapii nowotworów. Naukowcy ustalili, że związki obecne w marihuanie tzw. kannabinoidy hamują wzrost i rozwój komórek rakowych oraz zmniejszą ich agresywność. Badania dotyczyły głównie nowotworów mózgu i płuc. Jednak kolejne działania badaczy potwierdziły, że kannabinoidy działają także w przypadku białaczki i nowotworów jamy ustnej, zatrzymując proces oddychania komórek rakowych. Ponadto wykryto, że związki te wspomagają także leczenie raka prostaty i raka piersi oraz zmniejszają ryzyko  wystąpienia przerzutów. Amerykańscy naukowcy ustalili także, że kannobinoidy pomagają także pokonać nowotwory trzustki oraz chłoniaka.

W terapii przy użyciu oleju z konopi trzeba pamiętać, że stosuje się go jedynie na zimno. Każde działanie, które zwiększa jego temperaturę wpływa zmieszczenie związków leczniczych, które są w nim zawarte. Olej można podawać razem z sosami, pieczywem, sałatkami, kaszą, ziemniakami, zupami, makaronami i innymi daniami.

 

Działanie profilaktyczne

 

Olej z konopi stosuje się także profilaktycznie. W jego skład wchodzą liczne witaminy np. A, D, E i K oraz związki takie jak cynk, fosfor, magnez, żelazo czy wapń. Duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim witamina A i E, z uwagi na to że są to bardzo silne przeciwutleniacze, które spowalniają starzenie się komórek i obniżają ryzyko wystąpienia nowotworów. Naukowcy twierdzą również, że witamina D chroni przed wystąpieniem raka piersi, jajnika, jelita grubego i prostaty. Z kolei witamina K hamuje rozwój nowotworów nerek, wątroby, okrężnicy, pęcherzyka żółciowego, żołądka i wiele innych. Warto również wspomnieć, że olej z konopi jest bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega – 3 i omega – 6, które są konieczne dla prawidłowego działania organizmu i działają przeciw nowotworowo.

Reasumując liczne badania potwierdzają, że kannabinoidy i inne związki zawarte w oleju konopnym skutecznie uzupełniają terapię nowotworową, hamują rozwój komórek rakowych i mają działanie profilaktyczne.