Zdrowie z natury – kurkuma

Kurkuma to przyprawa wywodząca się z Indii. W ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. Wiele osób mylnie utożsamia kurkuminę z kurkumą. Kurkuma jest surowym ekstraktem pozyskanym z kłączy ostryżu – zwanego również szafranicą, żółcieniem lub po prostu kurkumą (łac. Curcuma longa  lub Curcuma domestica ), rosnącym w połud.-wsch. Azji i Ameryce Płd., podczas gdy kurkumina – to oczyszczony związek chemiczny z kurkumy. Posiada wiele interesujących właściwości.

 

Kurkuma w kuchni

 

To charakterystyczna przyprawa w daniach z kuchni dalekiego wschodu np. indyjskiej lub hinduskiej znana także pod nazwą szafran indyjski. Posiada intensywny żółto-pomarańczowy kolor, co najczęściej wykorzystuje się do barwienia potraw. Ma neutralny smak co jest ogromnym pozytywem, gdyż nie wpływa na walory smakowe. Ma za to cenne właściwości, ponieważ już w 1 gramie kurkumy jest około 20 miligram potasu oraz 0,45 miligram cynku. Różne badania naukowe potwierdzają jej działania przeciwnowotworowe (głównie w przypadku raka przełyku, żołądka, piersi i okrężnicy). Jest także środkiem  przeciwutleniającym dzięki czemu ma właściwości ochronne dla wątroby. Korzystanie wpływa na obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Aby miała ona prozdrowotny wpływ na nasz organizm należy spożywać ją regularnie, gdyż jej absorpcja z przewodu pokarmowego jest niewielka. Można również zwiększyć przyswajalność kurkuminy łącząc ją z czarnym pieprzem, który dzięki zawartości piperyny znacznie poprawia wchłanianie kurkumy nawet o 2000 procent. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) maksymalna dopuszczalna dobowa ilość tej przyprawy to 1 miligram na kilogram masy ciała dla kurkuminy, a 0,3 mg dla kurkumy.

 

Dania z kurkuminą lub kurkumą

 

Kurkumę warto dodawać do dań mięsnych. Jest głównym składnikiem w mieszance przypraw tzw. curry. Stosowana jest jako naturalny barwnik między innymi do ryżu. A jako ciekawostkę dodam, że kurkuminą pięknie można pomalować pisanki (do 1,5 litra wrzątku dodajemy 4 łyżki kurkumy, 3 łyżki białego octu spirytusowego oraz 3 łyżki soli. Mieszamy i w tak przygotowanym roztworze moczymy jajka aż do uzyskania pożądanej barwy – wystarczą 2 godziny, aby uzyskać maksymalnie nasycony kolor). Swoje zastosowanie znalazła również w produktach spożywczych do ich konserwacji, także w napojach. Kurkumina znajduje się na opakowaniach pod oznaczeniem E100 i jest jedynym naturalnym barwnikiem spożywczym. Łatwo można wdrożyć ją do codziennej diety wsypując niewielką ilość do herbaty (jest odporna na ogrzewanie), dodana do rosołu czy placka drożdżowego nada im piękny, złoty kolor. Nie zmieni ich smaku, a da wiele korzyści zdrowotnych. Idealnie współgra smakowo z drobiem i roślinami strączkowymi. Jest także odpowiednia do doprawiania sałatek i sosów.

 

Właściwości zdrowotne spożywania kurkumy

 

  • działa przeciwnowotworowo,
  • wspiera pracę mózgu,
  • zapobiega Alzheimerowi,
  • pomaga na dolegliwości trawienne,
  • wzmacnia odporność,
  • pomaga na infekcje,
  • redukuje symptomy depresji,
  • wspomaga odchudzanie i oczyszczanie organizmu,
  • obniża poziom cukru we krwi.

 

Kurkuma w kosmetyce

 

Kurkuma ma również swoje zastosowanie w kosmetyce naturalnej. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, przeciwzapalnym oraz przeciwgrzybicznym wykorzystuje się ją w wielu preparatach leczniczych. Znajdziemy ją między innymi w kremach pomocnych przy łuszczycy lub trądziku. Daje skuteczne efekty w przebarwieniach skóry, gdyż wyrównuje koloryt. Ma także ochronny wpływ przed działaniem promieni słonecznych. Ponadto przyspiesza gojenie się ran i oparzeń. Poprawia wygląd skóry- nadaje jej blasku. Jest to również naturalny barwnik wielu kosmetyków przeznaczonych do makijażu. A olejki wytwarzane z kurkumy są składnikiem wielu perfum. Wykonywanie maseczek z tej przyprawy przyspiesza odnowę komórek i redukuje widoczność drobnych zmarszczek. Doskonale działa na wysuszoną skórę oraz na rozstępy. Jej dobroczynne działania pokochały miliony kobiet. Stosowana regularnie może przynieść wiele korzyści dla wyglądu skóry.