Konopie w eliminacji antybiotykoopornych bakterii 

Z pewnością większość z nas kojarzy, chociażby jedną historię choroby, w której to stan pacjenta po zażywaniu antybiotyków w ogóle się nie polepszył. Co gorsza, można było usłyszeć już o tragicznym w skutkach braku efektów podczas kuracji antybiotykami. Dlatego w poniższym artykule poruszymy temat chorób odpornych na farmakologię, a to dlatego, iż okazuje się, że substancje zbierane z roślin konopi mogą w najbliższym czasie prześcignąć konwencjonalne metody leczenia w postaci antybiotyków w eskalującej wojnie z lekoopornymi bakteriami, które nie reagują nawet na mocne antybiotyki. Związki nazywane kannabinoidami, wydają się posiadać wpływ na mechanizm, którego używają tak zwane superbakterie. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Włoch opublikowali własne badania i uważają, że kremy zawierające konopie można także stosować celem pozbycia się uporczywie rozwijających się infekcji skórnych, co ma zdecydowanie przyszłość w świecie medycyny.

Właściwości konopi

Konopie od wielu lat znane są ze swoich właściwości zwalczających bakterie i w latach 50.XX wieku zostały przebadane pod kątem zwalczania gruźlicy, jak i szeregu innych chorób. Niemniej jednak badania tyczące się używania konopi jako naturalnego antybiotyku są ograniczone poprzez znikomą znajomość składników aktywnych, jak i kontrowersje mające związek z jej stosowaniem w formie leku rekreacyjnego.

W 1928 r. Aleksander Fleming zidentyfikował do dzisiaj używaną w medycynie penicylinę i na początku uważał, że jej właściwości o charakterze antybakteryjnym mogą pomagać pacjentom mającym chemioterapię. Do roku 1942 opracowano oczyszczoną postać leku, nazywaną penicyliną G, a w przeciągu kilku kolejnych dekad stworzono następne antybiotyki, aby pokonywać wszelakie infekcje bakteryjne. Antybiotyki z pewnością uratowały wiele istnień, niemniej jednak naukowcy dokonali niedawno niepokojącego odkrycia. Od pewnego czasu powstają już dużo trudniejsze do wyleczenia bakterie odporne na działanie antybiotyków. Znaczy to, że osoby chore otrzymują coraz większe dawki leków, które są najprawdopodobniej toksyczne. Poprowadziło to wielu badaczy do wyszukiwania innych rozwiązań celem eliminacji tychże trudnych bakterii.

W jaki sposób bakterie odporne na działanie antybiotyków wpływają na ludzi?

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) odporność na antybiotyki stanowi obecnie jeden spośród największych zagrożeń dla światowego zdrowia, globalnego rozwoju, jak i bezpieczeństwa. Z kolei zaś raport przygotowany w 2015 roku, zatytułowany State od the World’s Antibiotics, którego autorem była CCDEP (Center for Disease Dynamics, Economics & Policy), indyjsko-amerykanskiej organizacji, która zajmuje się badaniami o charakterze zdrowotnym, uważa, że kiedyś uleczalne choroby stają się coraz to trudniejsze do wyeliminowania z organizmu, co w konsekwencji podnosi koszty opieki zdrowotnej, a śmiertelność pacjentów wzrasta, razem z kosztami nie tylko dla jednostki, ale również i dla całego społeczeństwa.