Ziołowe mieszkanki – na poprawę nastroju

Diagnoza postawiona, recepta przygotowana. Stop! Czy w pierwszej kolejności nie lepiej skorzystać z bogactw natury? Farmaceutyczne środki na depresję być może są skuteczne, jednak bardzo często sieją spustoszenie w organizmie, powodują uzależnienie oraz innego rodzaju skutki uboczne. Zioła są równie skuteczne co medykamenty apteczne, czasami działają o wiele lepiej od nich. Czego i kiedy warto spróbować?

Ziołowy spokój

Zacznijmy od ziół uspokajających. Dzięki takiemu działaniu niektóre z nich skutecznie leczą nerwice i depresje różnego pochodzenia. Dodatkowo łagodzą nadmierne pobudzenie psychoruchowe, umożliwiając codzienne funkcjonowanie.
Żeń- szeń syberyski. Bardzo popularne zioło przez niektórych uważane za lekarstwo na wszystkie choroby. Zmniejsza uczucie zmęczenia, dodaje sił i wspomaga aktywność. Jego działanie jest podobne do działania zielonej herbaty, ponieważ wycisza, wprowadza w dobry nastrój oraz stan relaksu. Reguluje poziom serotoniny oraz dopaminy, dzięki czemu uznawany jest za odpowiednik leku leczącego depresję o nazwie Prozac.
Bazylia. To nie tylko przyprawa, ale również lek na depresję. Jest bardzo bogatym źródłem magnezu, co odgrywa ważną rolę w czasie leczenia depresji. Jego niedobór może powodować zmęczenie i znacznie pogłębiać depresję.
Kozłek lekarski. Zwany inaczej walerianą. Zioło to jest bardzo często stosowane na uspokojenie oraz sen. Wycisza organizm i pomaga przetrwać stany napięcia nerwowego. Poza swymi właściwościami uspokajającymi posiada również pozytywny wpływ na zdrowie jako środek rozkurczający.
Melisa. To bardzo popularny uspokajacz. Polecany nawet dzieciom. Delikatnie wycisza i działa nasennie. Łagodzi stany nerwowe i lękowe. Jego spożywanie nie wiąże się z otępieniem ani problemami z koncentracją.

Sen lekarstwem na depresję

 

Sen jest najlepszym lekarstwem na każdą dolegliwość. Dlatego warto wspomóc ten proces odpowiednimi ziołami. Właściwie dobrane produkty zapewnią zdrowy i pełnowartościowy sen bez użycia środków nasennych.
• Tu ponownie pojawia się kozłek lekarski. Jest to zioło, z którego można przyrządzić nalewkę lub wyciąg. Posiada działanie uspokajające. Korzeń oraz kłącza kozłka wpływają na zmniejszenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego, co wpływa na zmniejszenie napięcia oraz uczucia niepokoju.
Lipa – Znana również jako środek napotny na przeziębienie. Pomaga w leczeniu stanów depresyjnych spowodowanych bezsennością. Usuwa uczucie przygnębienia, osłabienia i znużenia. Może być stosowana w długotrwałej terapii.
Werbena –  Popularne zioło na bezsenność. Dodatkowo łagodzi migreny oraz stany napięcia nerwowego. Przynosi również ulgę w stanach przygnębienia i melancholii.

Dziurawiec – pogromca depresji

 

Dziurawiec jest ziołem, które zna każda osoba mająca do czynienia z depresją. Wchodzi w skład wielu środków farmaceutycznych przeciwdziałających depresji. Swą moc zawdzięcza zawartej w składzie hiperycynie. Największą skuteczność wykazuje w przypadku zastosowania na początku choroby depresyjnej o niezbyt nasilonych objawach.
W celu zwiększenia antydepresyjnego działania dziurawca należy połączyć go z alkoholem lub wyciągiem olejowym. W drugim przypadku lek będzie miał również działanie nasenne. Napary z dziurawca są wskazane w leczeniu wielu różnych dolegliwości, jednak wbrew pozorom wykazują niewielką skuteczność w przypadku schorzeń depresyjnych.