Zdrowe włosy

Zdrowie i uroda nierozerwalnie związane są z produktami które spożywamy. Co dziennie jedząc kolejnego tłustego burgera, zapijając czarną kawą niszczymy swój organizm i w tym włosy. Aby zadbać o zdrowie i kondycję naszych włosów powinnyśmy przeanalizować nasze nawyki żywieniowe. Pierwszym krokiem do tego jest odhaczanie kolejnych pozycji w naszym co dziennym menu które spożywamy. Wszystko to robimy tylko i wyłącznie po to aby zrobić listę przeciętnie spożywanych posiłków z jakimi mamy do czynienia. W taki oto sposób będziemy w stanie sklasyfikować nasze nawyki żywieniowe, oraz w długim terminie poprawić je do stanu pożądanego.

 

Czego nie jeść a co jeść?

 

Przede wszystkim do utrzymania dobrej kondycji włosów niezbędne są witaminy zawarte głównie w owocach i warzywach. Mówimy teraz o najbardziej popularnej witaminie czyli witaminie C. Pomaga ona zarówno w stanach podwyższonej zachorowalności na grypę jak i zapewnia wytrzymałe zdrowe włosy, które nie będą wypadać. Nie wszystkie witaminy znajdziemy jednak w produktach pochodzenia roślinnego. Duża część witamin jest pochodzenia od zwierzęcego co skutkuje tym że należy prowadzić również zbilansowaną dietę z mięsem. Dla wegetarianek, bądź weganek witaminę A można zastąpić jej syntetyczną wersją dostępną w aptekach. Innymi witaminami niezbędnymi do utrzymania prawidłowej kondycji włosa są np. witamina E, witamina B2. Witaminy te występują zarówno w roślinach oleistych jak i rybach, oraz jajkach.

 

Co jeszcze jest ważne? Oprócz witamin bardzo ważnymi składnikami w diecie kobiety chcącej zadbać o włosy (czyli każdej :)!) są Minerały! Ich niedobór może wywoływać skurcze, chroniczne zmęczenie jak i powodować że nie możemy się skupić. Dużo osób przyjmuje takie mikroelementy jak żelazo poprzez suplementy diety jednak nie jest to do końca rozsądne wyjście. Kierując się etykietami z ilością żelaza w jednej tabletce połykamy haczyk. Najważniejszą rzeczą jaką powinniśmy wiedzieć o substancjach które przyjmujemy jest to jak się wchłaniają. Najlepiej wchłanialne żelazo, magnez otrzymamy głównie za sprawą pożywienia! Innymi minerałami które sprawią że nasze włosy będą wyglądały pięknie jest miedź i cynk. Te minerały zawarte są często w chudym mięsie, jajkach, oraz orzechach.

 

Czego unikać?

 

Nasze włosy należy traktować jak ubrania, które nosimy na co dzień. Codziennie prane i prasowane spodnie zniszczą się bardzo szybko podobny proces ma miejsce z włosami. Oczywiście nie nakłaniamy nikogo do nie mycia włosów! Broń Bożę :)! Jednak naturalne sposoby na suszenie włosów zapewnią nam ich dłuższą żywotność i brak rozdwojonych końcówek. Brak suszenia i prostowania włosów to jedno z rzeczy które możemy zrobić dla swoich włosów aby wyglądały pięknie.

Z pożywienia nie powinnyśmy jeść śmieciowego jedzenia pełnego utrwalaczy smaku, konserwantów. Najlepiej przestawić się na wodę mineralną pełna drogocennych dla nas mikroelementów, świeże warzywa i owoce, chude mięso, oraz orzechy.

Pamiętajcie aby zawsze dobierać swoją dietę odpowiednio do wysiłku fizycznego i stanu zdrowia.