Wpływ sportu na nasze ciało

Uprawianie sportu niesie za sobą wiele korzyści. W czasach kiedy popularny jest siedzący trup życia nie wolno zapomnieć o regularnej aktywności fizycznej. Wpływa ona nie tylko na ładną sylwetkę, ale również  m.in. poprawia stan zdrowia i poprawia samopoczucie.

 

Zalety aktywności fizycznej

 

Regularna aktywność fizyczna niesie za sobą nieskończenie wiele zalet i korzyści. Przede wszystkim zapobiega występowaniu wielu chorób, wydłuża życie, wpływa na wytrzymałość, szybkość i inne obszary.

 

Układ kostny

 

Ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do wzrostu masy kostnej i zmiany w strukturze kości. Uprawianie sportu polepsza również ukrwienie oraz syntezę włókien kolagenowych. Zatem regularny trening, nawet amatorski przyczynia się do zapobiegania rozwojowi osteoporozy. Sport i odpowiednia dieta szczególnie w okresie dojrzewania pozwala na zwiększenie gęstości kości, co zmniejsza ryzyko późniejszych złamań.

 

Mięśnie szkieletowe

 

Aktywność fizyczna jak wiadomo ma wielki wpływ na mięśnie. Zwiększa ich masę, zwiększa aktywność enzymów, siłę mięśni i stężenie glikogenu. Zwiększa również skuteczność wykorzystywania energii. Ćwiczenia wpływają też na tzw. pompę mięśniowo – naczyniową. Pozwala to na sprawniejsze krążenie krwi i odpływ limfy. Mięśnie nabywają też odpowiednią elastyczność i długość, oraz rozwija się zdolność ich prawidłowej reakcji na bodźce układu nerwowego.

 

Układ nerwowy

 

Dzięki częstym treningom wzrasta koordynacja ruchowa i koncentracja. Umiarkowany wysiłek chroni centralny układ nerwowy, opóźnia jego starzenie i rozwój różnych chorób, wpływa na postanie nowych neuronów, zwiększa zdolności poznawcze. Ćwiczenia fizyczne wspomagają leczenie m.in. padaczki i choroby Parkinsona.

 

Układ oddechowy

 

Dzięki ćwiczeniom fizycznym niewątpliwie zwiększa się wentylacja i pojemność płuc. Układ oddechowy staje się bardziej sprawny, zmniejsza się też częstotliwość oddechów. Podczas treningu organizm ma większe zapotrzebowanie na tlen.

 

Układ krążenia

 

Wśród pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na układ krążenie można wskazać wzrost ukrwienia serca, oraz zmniejszenie krzepliwości krwi. Systematyczne treningi pozwalają na usprawnienie układu krążenia i zwiększenie jego wydolności.

 

Układ pokarmowy

 

Ćwiczenia fizyczne zwiększają funkcje trawienia i perystaltykę jelit. Pozwalają również zapobiec osadzaniu moczu w układzie moczowym i wystąpieniu kamicy nerkowej i innym infekcją. W układzie trzewnym wzrasta ukrwienie, wzmacniają się czynności żołądka, jelit, wątroby i nerek. Ćwiczenia zapobiegają również zaparciom i innym problemom z jelitami. Niewątpliwym plusem jest również poprawa sprawności mięśni gładkich i wzrost wydolności narządów miednicy i jamy brzusznej.

Aktywność fizyczna ma bardzo duży wpływ na organizm człowieka. Jest to warunek prawidłowego rozwoju i utrzymania dobrego stanu zdrowia. Pełni też funkcję profilaktyczną, chroni przed rozwojem wielu chorób. Treningi zwiększają też sprawność ruchową, wydolność i mają nieocenione znaczenie w dobrym funkcjonowaniu w okresie starości.